top of page
  • תמונת הסופר/תDATwise Ltd

שוק מערכות לניהול איכות סביבה, בריאות ובטיחות - צפוי לרשום CAGR של 12.3% במהלך 5 השנים הקרובות

בתחילת שנת 2021 פורסם ד״וח מחקר מקיף שבוצע ע״י verdantix ובו נבחנו הנושאים הבאים לגבי שוק מערכות לניהול איכות סביבה, בריאות ובטיחות E.H.S: צמיחה, מגמות, השפעות COVID-19 ותחזיות (2021 - 2026)


במאמר זה נרכז את הנקודות העיקריות שעלו מהדו״ח, את התובנות והניתוח שלנו לגבי השוק הישראלי והמצב בהשוואה לשוק העולמי ולפתרונות הקיימים

מקור התמונה "אין כוונה להפרת זכויות יוצרים"

 

מבט כללי

שוק מערכות לניהול איכות סביבה, בריאות ובטיחות הוא כוכב עולה ברחבי העולם ועבר התפתחות מהותית במהלך ה-5 שנים האחרונות והיד עוד נטויה, הוא צפוי לרשום CAGR של 12.3% במהלך תקופת התחזית (2021 - 2026) ויגיע לשווי של כ-2.5 מיליארד דולר בשנת 2026.


מערכות לניהול איכות סביבה, בריאות ובטיחות (EHS) אחראיות לשמירה על איזון הולם בין נושאים סביבתיים שונים, לרבות ציות לרגולציה, קיימות תאגידית כלפי הגנת הסביבה, הימנעות מתאונות עבודה, ביקורת סביבתית, תקינת תהליכים, הפחת סיכונים ותגובה לאירועים.


המערכות הפכו להיות חלק מרכזי ובסיס ליבה בכל ארגון עסקי, עקב הגברת הרגולוציה, התפתחות טכנולוגית וצורך ממשי, ארגונים רבים בוחרים לאמץ פתרונות המסייעים על שמירה על חיי אדם והסביבה והימנעות מהוצאות לא רצויות במצבים של תאונות עבודה או מחלות תעסוקתיות, חברות נחשפות יותר ויותר לקנסות ברחבי העולם ומספר הקנסות שחולקו עלה בכ-74% בעת האחרונה.

 

מגמות מפתח

מגפת הקורונה - ניכר כי לאור המגיפה, עלתה תפיסת הסיכון למודעות בקרב התעשיות שונות והנהלת הארגונים. המגיפה הפכה את הבריאות והבטיחות לנושא טרנדי. למרות ש-COVID-19 מהווה אתגר בעולם, הוא גם מביא הזדמנויות רבות. המגיפה הגדירה מחדש את ההגדרה של בריאות ובטיחות סביבתית והשקעו תחום משאבים רבים.


צמחייה של התעשייה הכימית והשימוש בחומרים מסוכנים - ההבנה שטעויות הקטנות ביותר עלולות להוביל לתוצאות יקרות ומסכנות חיים נפלה בקרב הארגונים וההנהלות בתחום הנ״ל ולכן, פתרונות EHS מאומצים במגזר כדי לנטר את האחסון והשימוש בכימיקלים מסוכנים, לסייע לחברות לעמוד בהתחייבויות ולהימנע מהפרת תקנות הבטיחות, בריאות ואיכות הסביבה.


טרנדים טכנולוגיים - שני הנושאים החמים ביותר בהן משקיעות החברות המספקות פתרונות בתחום הם: אפליקציות שטח לדיווח על מפגעים וחיישנים לאיסוף מידע בטיחותי וסביבתי כחלק מגישת ה-industry 4.0 וה-IoT. ההבנה שהיום ברמה הטכנולוגית קל הרבה יותר לאסוף נתונים מהשטח מאשר בעבר ע״י חיישנים, Computer vision וניתוח של AI, ולא להסתמך רק על הזנה ידנית של עובדים נפלה חזק. כל אלה מסייעים לארגונים ל״צייר״ תמונה טובה יותר של רמת הבטיחות בשטח, להפחית סיכונים מראש, לחזות מגמות ולקבלת החלטות מושכלות יותר.

 

השוק העולמי

ברמה העולמית התחרות עוד פתוחה, אין שחקן מרכזי אחד ששולט על השוק ויש עוד המון חברות וארגונים פוטנציאליים שלא עשו את המעבר לעבר ניהול חכם של מערך הבטיחות ע״י מערכת ייעודית. השוק החם ביותר הוא צפון אמריקה והשוק בעל הפוטנציאל הגדול ביותר נמצא דווקא ביבשת השכנה דרום אמריקה, בה חלה התפתחות משמעותית מבחינת דרישות הרגולציה.


כאשר צפון אמריקה ואירופה ימשיכו להיות השחקניות האזוריות העיקריות בשוק ותורמות 1.26 מיליארד דולר ו-645 מיליון דולר בהוצאות תוכנה, בהתאמה. תעשיות שמהוות סיכוני EHS גבוהים מאוד - נפט וגז, ייצור כימיקלים, כרייה ומתכות - יישארו המוציאות הגדולות ביותר על תוכנת EHS ב-2026, והן מהוות 47% מהשוק העולמי, כ-1.18 מיליארד דולר. תעשיות בסיכון בינוני - לוגיסטיקה, תחבורה ציבורית וטלקום - יפיקו 0.71 מיליארד דולר בהוצאות תוכנת EHS במהלך 2026, ותעשיות בסיכון נמוך - קמעונאות ובידור - יזכו להוצאה של 133 מיליון דולר ב-2026.


במקביל לאור התפתחות השוק, בשנים 2019-2020 היו הכי הרבה ״אירועים״ של השקעות, רכישות ומיזוגים בתחום (מעל 40). החברות השונות בוחרות באסטרטגייה של שיתופי פעולה כדי לתת פתרון טוב יותר לצרכים והבעיות של הארגונים ומצד שני קרנות ההשקעות מבינות את הפוטנציאל ונכנסות הם כספים גדולים לתחום. כאשר 2 מהחברות הגדולות בעולם נרכשו על ידי קרנות השקעות בסכומים של בין 300-600 מיליון דולר, סכומים שלא נראו בתחום בעבר.

 

השוק הישראלי

במהלך ה-5 השנים האחרונות נראה שמגמת ההתפחות של שוק מערכות לניהול E.H.S הגיעה גם לישראל, כמו שההייטק הישראלי חזק ופורץ דרך בתחומים מובילים בעולם כגון: רכבים אוטונומים, פינטק, אנרגיה ירוקה ועוד׳ גם תחום הבטיחות עולה על הדרך הבטוחה.

כיום יש מס׳ חברות שמספקות פתרונות לניהול מערך הבטיחות בארגונים, ע״י מערכות או אפליקציות, כמו כן פתרונות פיזיים שמצילים חיים.


לאורך השנים האחרונות חברת DATwise מספקת פתרון שלם לניהול הבטיחות ע״י פיתוח והמטמעה של מערכת חכמה לניהול התחום במחשב ובאפליקצייה יעודיית, כל זה ללקוחות מובילים בארץ ובחו״ל , כאשר בשנה הבאה 2022 החברה חוגגת עשור להקמתה.


אנו עושים מאמצים יומיומיים לאסוף את הצרכים של השוק ולתת פתרונות ללקוחותינו בהתאם, ע״י שיתופי פעולה עם חברות אחרות בתחום וגם ע״י הסתכלות כמה צעדים קדימה לעבר העתיד והטרנדים בתחום.


מקורות לכתבה -

Comments


bottom of page